پارکینگ اختصاصی و مشاع چه فرقی دارند؟

۱
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شاید شما هم نام پارکینگ اختصاصی و مشاع را شنیده اید اما احتمالا از تفاوت های آن اطلاع ندارید.

شاید شما هم نام پارکینگ اختصاصی و مشاع را شنیده‎اید اما احتمالا  از تفاوت های آن اطلاع ندارید. پیش از این در مطلبی با عنوان پارکینگ آپارتمان مال چه کسی است؟  درباره این بخش مهم در آپارتمان و اماکن مسکونی صحبت کرده بودیم. امروز هم در ادامه مطالب مربوط به دانستنی های حقوقی و ملکی، به بررسی تفاوت پارکینگ اختصاصی و مشاع می پردازیم.

 امروزه کمتر آپارتمانی را می‎توان یافت که حداقل یک پارکینگ اختصاصی برای هر واحد نداشته باشد. چه بسا ساختمان‎هایی که علاوه بر یک یا چند پارکینگ اختصاصی برای هر واحد، تعدادی پارکینگ مشاع هم دارند. با توجه به این که به فصل رهن و اجاره آپارتمان نزدیک می شویم، آگاهی از ماهیت و تفاوت پارکینگ اختصاصی و مشاع برای هر مالک و مستاجری، خالی از لطف نخواهد بود.

پارکینگ اختصاصی و مشاع

پارکینگ اختصاصی: همانطور که از نام آن پیداست متعلق به یک واحد است و مالکیت صددرصدی آن نیز به مالک همان واحد تعلق داشته و هیچ یک از همسایگان حق دخل و تصرف و ایجاد مزاحمت در آن ندارند و حتی نمی توانند برای یک لحظه هم خودروی خود را در پارکینگ اختصاصی دیگری متوقف نمایند.

پارکینگ مشاع: واژه مشاع اصولا به معنای مشترک میان چند نفر است، بگونه ای که هیچ یک از مالکین به تنهایی و بدون رضایت و جلب موافقت سایرین، حق تغییر در آن مال مشترک را نداشته و هیچ یک هم نمی توانند سهم مشخصی از ان را برای خود جدا کنند. از اینرو، پارکینگ مشاع، پارکینگی است که مالکیت آن کاملا در اختیار یک نفر نبوده و همه دو یا چند نفر از مالکین این پارکینگ، به نسبت سهم خود حق استفاده از آن را خواهند داشت.

 علاوه بر این موارد، یک تفاوت دیگر پارکینگ اختصاصی و  مشاع این است که پارکینگ اختصاصی با درج شماره قطعه و متراژ در سند مالکیت مشخص می شود اما پارکینگ مشاع بصورت حق پارک یک خودرو و یا چند سهم از کل در سند آورده می شود.

در همین ارتباط بخوانید:

آیا فروش پارکینگ آپارتمان مجاز است؟

یک نظر

  1. امین

    ۲۲ آبان ۱۴۰۱ در ۸:۵۸ ب٫ظ

    اغلب توافقی است در آپارتمان ها ولی اگر درسند قید شده باشه اختصاصی میشه و کسی مزاحمت کنه قابل پیگیری است در دادسرا

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

شرایط انتقال حقوق بازنشستگی به فرزند

یکی از مسائل مهمی که بازنشستگان تامین اجتماعی و کشوری و خانواده‌های این اشخاص، با آن مواجه…