خانه نکات حقوقی استعلام سن ساختمان و اهمیت آن

استعلام سن ساختمان و اهمیت آن

۲
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
سن ساختمان در واقع اولین موردی است که در خرید، رهن یا اجاره‌ خانه باید دقت و بررسی شود.
سن ساختمان

عمر مفید هر ساختمان مدت مشخص و محدودی دارد و پس از گذر این مدت، ملک مورد نظر در گروه ساختمان‌های قدیمی و کلنگی قرار خواهد گرفت. این موضوع در بازار املاک اهمیت بسیاری دارد. زیرا سن بنا علاوه بر تاثیرگذاری روی قیمت آن، برای دریافت تسهیلات مسکن و برنامه‌ریزی مالک برای سکونت در خانه هم مهم است. به عبارت دیگر، این موضوع که پیش از معامله‌ ملک، سن بنا مشخص باشد برای خریداران اهمیت بالایی دارد و در صورتی که خریداران ملک پیش از امضای مبایعه‌نامه و عقد قرارداد به این مساله‌ مهم توجه نکنند، تبعات آن و خسارات احتمالی ناشی از این بی‌توجهی گریبان‌گیر آن‌ها خواهد شد. به همین دلیل در مجله دلتا موضوع اهمیت استعلام سن ساختمان و  بررسی شده است.

عمر مفید آپارتمان چند سال است؟

یکی از بحث‌های بین خریدار و فروشنده در بازار مسکن بر سر محاسبه سن ساختمان است. زیرا عمر مفید یک ساختمان در ایران حدود ۳۰ سال است و طبیعی است که محاسبه‌ سن دقیق ملک در تصمیم‌گیری به خرید آن تاثیر خواهد داشت. علاوه بر این برای دریافت بسیاری از تسهیلات ویژه‌ مسکن روی سن ساختمان مورد نظر محدودیت‌های وجود دارد. به همین دلیل سن ساختمان یکی از مباحث مهم در معاملات ملکی محسوب می‌شود.

استعلام سن ساختمان

چرا استعلام سن ساختمان اهمیت دارد؟

سن ساختمان در واقع اولین موردی است که در معاملات ملکی باید توجه شود. عمر مفید یک ساختمان در ایران، حداکثر ۳۰ سال است و پس از این مدت خانه در گروه ساختمان‌های کلنگی قرار خواهد گرفت. حتی در صورتی که ملک مورد نظر قابل سکونت بوده و به خوبی از آن محافظت شده باشد. بعضی از مهم‌ترین مواردی که سن بنا اهمیت پیدا می‌کند، به شرح زیر است.

تاثیر سن آپارتمان بر قیمت آن

یکی از عواملی که به طور مستقیم روی قیمت بنا تاثیر دارد، عمر ساختمان است. طبیعی است که افراد ترجیح می‌دهند در ساختمانی نوساز سکونت کنند. اما افرادی که توان مالی محدود و بودجه‌ کمتری برای خرید خانه دارند، مایل به خرید ساختمان‌هایی هستند که سن آن حدود ده سال باشد. زیرا این موضوع باعث کاهش قیمت خانه خواهد شد.

اهمیت سن بنا برای دریافت تسهیلات بانکی

هنگامی که  خریدار ملک قصد دارد از تسهیلات بانک ها برای خرید مسکن استفاده کند، باید بیش از چیز درباره سن بنا دقت کند. اگر سن ساختمان نادیده گرفته شود، خریدار خسارات مالی قابل توجهی خواهد دید. به منظور پیشگیری از هر مشکلی باید تاریخ صدور پروانه ساخت بررسی شود. چراکه در دریافت تسهیلات بانکی تاریخ صدور پروانه ملاک سن ساختمان است. تاریخ صدور پروانه در گواهی پایان کار درج شده است. برای برخورداری از بعضی تسهیلات بانکی سن بنای مورد نظر باید زیر ۱۵ سال، برخی دیگر زیر ۲۰ سال و در بعضی هم زیر ۳۵ سال باشد. بنابراین خریدار ملک پیش از امضای مبایعه‌‌نامه یا هر سند دیگر باید این گواهی را به دقت بررسی کند.

تصمیم‌گیری برای سکونت یا ساخت‌ و ساز

در صورتی که خریدار درپی خرید خانه برای سکونت باشد، طبیعی است که خانه‌ای سالم و با عمر کم بخواهد. زیرا در صورت خریداری خانه‌ای قدیمی مجبور است فقط با گذشت چند سال خانه را تعویض کند. همچنین اگر فرد مایل به  ساخت‌وساز خانه‌ موردنظر باشد، مطابق با سن خانه می‌تواند از تسهیلات مسکن برای بازسازی استفاده کند.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با قوانین مربوط به عقب‌نشینی ملک مطلب “قانون عقب‌نشینی ساختمان” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

حقوق زن در طلاق توافقی به چه صورت است؟

قبل از طلاق توافقی زوجین باید درمورد همه مسائل و امور مشترک زندگی، اعم از مالی و غیر مالی …