خانه نکات حقوقی شکایت از همسایه

شکایت از همسایه

۲
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
طبق قانون مدنی هر کسی می‌تواند در ملک خود انواع تصرفات را انجام دهد. اما حقوق اشخاص، حد و مرزی دارد. اعمال حق نباید به گونه‌ای باشد که موجب ضرر رساندن به دیگران شود.
شکایت از همسایه

در مجتمع‌های مسکونی گاهی اوقات ممکن است همسایگان با یکدیگر به مشکل بخورند و میان آن‌ها اختلاف‌ ایجاد شود. حتی گاهی این دعوا تا جایی پیش می‌رود که از یکدیگر در دادگاه شکایت می‌کنند. در واقع قانون این حق را برای افراد قائل شده تا هنگام بروز اختلاف بین در صورت وجود مشکل بتوانند به راحتی از همسایه متخلف خود شکایت کنند. چگونگی شکایت از همسایه‌ که باعث ایجاد مزاحمت شده، در مجله دلتا شرح داده شده است.

شکایت از همسایه در شورای حل اختلاف

برای طرح شکایت از همسایه مزاحم، علاوه بر دادسرا می‌توان به شورای حل اختلاف واقع در همان منطقه نیز مراجعه کرد. اما پیش از آن تهیه مدرک مستند در مورد نوع مزاحمت و همچنین تهیه استشهاد از اهالی ساختمان یا محل الزامی است.
در دادخواست علاوه بر درج مشخصات فردی و نشانی دو طرف اختلاف، باید موضوع درخواست و همچنین دلایلی که بابت آن شکایت شده، ذکر شود. سپس دادخواست در نوبت رسیدگی قرار می‎گیرد و با فراخواندن همسایه مزاحم، موضوع خواسته و دلایل ارائه ‌شده، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مزاحمت همسایه

شکایت از همسایه مجرد یا معتاد

شکایت از همسایه مجرد باید دلیل موجه و قانونی داشته باشد چرا که مجرد بودن نمی‌تواند جرم شناخته شود.
در خصوص نحوه شکایت از همسایه معتاد چون دلایل معتبر و قانونی وجود دارد و نوع مزاحمت مشمول مجازات است به راحتی می‌توان نسبت به آن اقدام کرد.

آیا سر و صدای همسایگان قابل پیگیری است؟

طبق قانون مدنی هر کسی می‌تواند در ملک خود انواع تصرفات را انجام دهد. اما حقوق اشخاص، حد و مرزی دارد. اعمال حق نباید به گونه‌ای باشد که موجب ضرر رساندن به دیگران شود. به طور مثال کسی نمی‌تواند بگوید ‌طبق قانون، من در آپارتمان خود می‎توانم سر و صدا ایجاد کنم و دیگران حق اعتراض ندارند. بنابراین تصرفات و اقداماتی که به حکم عقل و منطق سلب آسایش دیگران است و موجب از دست رفتن حقوق افراد می‌شود، مورد تایید قانون نیست.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با قوانین نگهداری از حیوانات در آپارتمان “قانون نگهداری حیوانات در آپارتمان” را مطالعه کنید.

 • دستکاری کردن کیلومتر شمار

  دستکاری کردن کیلومتر شمار اتومبیل جرم است؟

  دستکاری کردن کیلومتر اتومبیل نوعی کلاهبرداری به شمار می‌رود؛ زیرا کلاهبرداری یعنی شخصی عمل…
 • مراحل طلاق از طرف مرد

  طلاق از طرف مرد به چه صورت است؟

  عدم رضایت و موافقت زوجه در طلاق از طرف مرد تنها می‌تواند مراحل طلاق از طرف مرد را طولانی ک…
 • تقلب و فریب در معامله

  فریب در معامله

  در قراردادها گاهی اتفاق می‌افتد که یکی از طرفین معامله اعمال فریبنده و نیرنگ‌آمیز انجام ده…
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

دستکاری کردن کیلومتر شمار اتومبیل جرم است؟

دستکاری کردن کیلومتر اتومبیل نوعی کلاهبرداری به شمار می‌رود؛ زیرا کلاهبرداری یعنی شخصی عمل…