خانه گردشگری شوشتر؛ شهر آبشارها و آسیاب‌های بادی

شوشتر؛ شهر آبشارها و آسیاب‌های بادی

۴
2
زمان مطالعه: 4 دقیقه
شوشتر شهر تاریخی جنوب ایران، زمستان و پاییز مدیترانه‌ای و بهار سرسبزی دارد و بهترین زمان سفر به این شهر از پایان زمستان تا نیمه‌های بهار است.
جاذبه های دیدنی شوشتر

در شرح حال شوشتر بیان می‌شود: “در دورانی از تاریخ، مردم شهر شوش پس از ویران شدن سرزمین‌شان در ۶ فرسنگی آن منطقه‌ای را که دارای آب و هوایی حاصلخیز و مناسب‌تر بود، به عنوان محل جدید زندگی انتخاب و شهری جدید به نام «شوشتر» را که به معنای بهتر از شوش است، بنا نهادند”. مجله دلتا در بخش گردشگری به معرفی برخی از جاذبه های دیدنی شوشتر شهر تاریخی جنوب ایران پرداخته است. با ما همراه باشید.

سازه های آبی شوشتر

یکی از جاذبه های دیدنی شوشتر که در فهرست جهانی میراث یونسکو نیز به ثبت رسیده، سازه‌های آبی است. قدمت این مجموعه از سیستم آبیاری پیچیده به دوران حکومت داریوش بزرگ و سده ۵ پیش از میلاد باز می‌گردد. مردم در زمان هخامنشیان تا ساسانیان با استفاده از طرحی هوشمندانه، مجموعه‌ای به هم پیوسته از پل‌ها، بندها، آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌‌های بزرگ برای  هدایت آب را ایجاد کردند تا بیشترین بهره را از آب ببرند. امروزه شاید تنها بخشی از این ساختار پیچیده باقی مانده باشد، اما ریزش آب حاصل از پساب آسیاب‌‌ها، آبشارهای مصنوعی زیبایی را ایجاد کرده که به محوطه‌ای حوضچه مانند می‌ریزند و منظره ای حیرت انگیز را شکل می‌دهند.

سازه های آبی شوشتر

آرامگاه یعقوب لیث صفاری

در فاصله ۱۰ کیلومتری از مسیر دزفول به شوشتر آرامگاه یعقوب لیث قرار گرفته است. قدمت این آرامگاه کهن به دوران سلجوقیان باز می‌گردد. گنبد این آرامگاه به شکل مخروطی دندانه‌دار و از بهترین نوع گنبدهای مخروطی شکل محسوب می‌شود. سازه‌ اصلی بنای بقعه از خشت خام بوده و نقش‌های برجسته، ملات گچ و خاک نیز در ساخت آن مشاهده می‌شود. آرامگاه یعقوب لیث صفاری یکی از تاریخی‌ترین جاذبه های گردشگری شوشتر است.

آرامگاه یعقوب لیث صفاری

خانه مستوفی

خانه مستوفی شوشتر متعلق به یکی از تاجران این شهرستان، محمدعلی مستوفی بوده و بر اساس سبک معماری رایج در اواخر پادشاهی قاجاریه و در زمان مظفرالدین شاه است که در بافت قدیمی این شهرستان نیز ساخته شده است. طرح اولیه این عمارت از دو بخش داخلی و بیرونی تشکیل شده و چشم اندازی بسیار زیبا و منحصر به فرد دارد.

خانه مستوفی شوشتر

قلعه سلاسل

قلعه سلاسل، دژ مستحکم و تاریخی به‌ جا مانده از دوران حکومت ساسانیان، از جاذبه‌های گردشگری شوشتر است. این قلعه در دوره‌های مختلف بارها مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفته و گفته می‌شود که در گرداگرد آن از شرق تا غرب خندقی برای جلوگیری از نفوذ دشمن و نیز تامین آب مورد نیاز قلعه کنده شده بوده است.

قلعه سلاسل شوشتر

پل بند شادروان

در شمال غربی شهرستان شوشتر روی رودخانه کارون یا شطیط یکی از دیگر جاذبه های گردشگری شوشتر به نام پل بند شادروان قرار دارد. این اثر تاریخی به عنوان یکی از جاذبه‌های تاریخی کشور به ثبت ملی رسیده و از دید برخی از کارشناسان لقب کهن ترین پل ایران را کسب کرده است. قدمت پل شادروان به دوران حکومت ساسانیان و سلطنت شاپور ساسانی، بازمی‌گردد.

پل بند شادروان

خانه معین التجار شوشتر

عمارت کهن معین‌التجار یکی از ارزشمندترین بناهای ساخته شده در شوشتر بوده و متعلق به دوره قاجاریه است. سازندگان این منزل تاریخی، آن را به صورت تک ایوانی و در دو طبقه احداث کرده‌اند. در ها و پنجره‌های چوبی و ارسی، آجرکاری‌های سطوح دیوارها و گچ‌بری‌های مشبک زیبایی خانه‌ معین‌التجار را دو چندان می‌کند.

عمارت معین‌ التجار

باغ خان شوشتر

از دیگر جاذبه‌های دیدنی شوشتر که از آن با نام باغ خان یاد می شود، در نزدیکی بافت قدیمی شهر تاریخی شوشتر قرار دارد. در این محوطه با مساحتی برابر با ۱۶۰۰ مترمربع،  درختانی به صورت منظم و با نظم خاصی کاشته شده‌اند. جالب است بدانید که نام این باغ برگرفته از نام «محمد زمان خان مرعشی» از خان‌های دوران قاجار است. این اثر تاریخی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

باغ های خان شوشتر

مسجد جامع شوشتر

شوشتر مانند هر شهر دیگری در ایران، یک مسجد جامع را در خود جای داده است. مسجد جامع شوشتر با قدمتی ۱۲۰۰ ساله، دارای قدیمی‌ترین منبر ایران است و گچ‌بری‌ها و کنده‌کاری‌های بسیار فاخر و هنرمندانه در ساخت این مسجد به کار برده شده است.

مسجد جامع شوشتر

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

دریاچه‌ نفرین‌شده‌ای که حیوانات را سنگ می‌کند!

اتفاقاتی در این دریاچه رخ‌ داده است که ذهن هرکسی را درگیر می‌کند. همه می‌گویند رمز و رازی …