خانه نکات حقوقی ضوابط کوچه‌ های بن بست

ضوابط کوچه‌ های بن بست

۳
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اگر کوچه‌ها طبق قانون جزء اماکن عمومی تعیین شوند، مسدود کردن کوچه غیرقانونی است، اما باید دید این امر در خصوص کوچه بن بست هم صدق می‌کند یا خیر.
ضوابط کوچه های بن بست

گاهی ساکنان برخی کوچه‌ها با کشیدن زنجیر یا ایجاد موانع ورودی، کوچه‌های خود را می‌بندند. باید دانست که بستن کوچه‌هایی که جزء  ملک عمومی است، جرم محسوب می شود. ملک عمومی، ملکی است که مالک ندارد، متعلق به همه مردم است و کسی حق ایجاد محدودیت در استفاده عموم  از آن را ندارد. در این مقاله در خصوص ضوابط کوچه های بن بست و همچنین پاسخ به این سؤال که آیا می‌توان در کوچه‌های بن بست پارک کرد توضیح داده شده است. در ادامه با مجله دلتا همراه باشید.

بستن ملک عمومی جرم است

نقشه کوچه‌، خیابان‌ و یا بن‌بست‌ باید بر اساس قانون نحوه خرید بناها و اراضی مورد نیاز شهرداری‌ها و طبق نقشه راهنمای شهرها که شهرداری آن را تائید و به تصویب وزارت کشور و استانداری همان استان می‌رساند، ترسیم و حدود آن مشخص شود. یعنی محدوده املاک موجود در شهر بر اساس نقشه شهر مشخص می‌شوند. بنابراین زنجیر بستن کوچه‌ها و ایجاد سد معبر مکان های عمومی غیر قانونی است اما باید دید این ضوابط در خصوص کوچه های بن بست هم صدق می‌کند یا خیر.

کوچه های بن بست

پارک خودرو در کوچه بن بست

متأسفانه قانون در این خصوص تصریح نکرده است اما کوچه‌های بن بست تفاوت اساسی با کوچه‌های باز دارند. بر اساس نظریات اکثر حقوقدانان، کوچه بن بست فقط مختص استفاده ساکنان همان کوچه است . کارشناسان حقوق معتقدند: کوچه‌هایی که آخر آن‌ها مسدود نیست به عموم مردم واگذار شده و در شمار اموال عمومی است هر چند که در املاک خصوصی احداث شده باشد. اما کوچه‌های بن‌بست، جزء اموال عمومی محسوب نمی‌شود. بنابراین می‌توان گفت پارک خودرو در کوچه‌های بن‌بست برای افرادی که ساکن آن کوچه نیستند مجاز نیست .

ضوابط کوچه های بن بست

طبق قانون مدنی، هیچ کس نمی‌تواند خیابان‌های عمومی و کوچه‌هایی را که آخر آن‌ها مسدود و بن‌بست نیست تملک و تصرف کند. بنابراین، ساکنان کوچه های بن‌بست می‌توانند تردد در کوچه را کنترل کنند. زیرا بر اساس قانون مدنی این کوچه‌ها در تملک ساکنان آن است.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنای بیشتر با حقوق اجتماعی و شهروندی مطلب “حقوق شهروندی چیست؟” را مطالعه کنید.

 • تقسیم ارث طلا

  تقسیم ارث طلای مادر

  ارث طلا معمولا از متوفای زن بر جا می‌ماند، اما ممکن است هر متوفایی اموال او، شامل مقداری ط…
 • فروش ملک به چند نفر

  فروش یک ملک به چند نفر

  اگر در مال یا ملکی بیش از چند بار معامله انجام شده باشد، خریدار اول مالک قانونی محسوب خواه…
 • شرایط طلاق غیابی

  طلاق غیابی و نکاتی که باید بدانید!

  در دعاوی طلاق، گواهی عدم سازش برای هر یک از زوجین صادر می‌شود و آن‌ها باید در مدت چند هفته…
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

تقسیم ارث طلای مادر

ارث طلا معمولا از متوفای زن بر جا می‌ماند، اما ممکن است هر متوفایی اموال او، شامل مقداری ط…