خانه نکات حقوقی طلاق به دلیل خیانت همسر

طلاق به دلیل خیانت همسر

۹
3
زمان مطالعه: 2 دقیقه
داشتن رابطه نامشروع و یا خیانت از طرف هر یک از زوجین باعث فروپاشی کانون خانواده و صدور حکم طلاق می‌شود.
طلاق به دلیل خیانت همسر

در قانون خیانت جرم انگاری شده و ارتکاب آن از سوی هر فردی دارای مجازات است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی طلاق به دلیل خیانت همسر می‌پردازیم.

طلاق به علت خیانت شوهر

مردها می‌توانند با اجازه از سوی همسر اول و دادگاه، ازدواج دائم یا موقتی با یک زن دیگر داشته باشند، اما اگر ازدواج مجدد آن‌ها بدون اجازه همسر و یا دادگاه باشد و یا اینکه مردی دارای رابطه نامشروع و غیر اخلاقی با زن نامحرم باشد، می‌توان گفت که خیانت کرده است. بر اساس قانون، روابط نامشروع مرد با زن نامحرم تحت هر شکلی جرم شناخته می‌شود و مجازات دارد؛ اما باید بدانید که به صورت کلی رابطه مردی به غیر همسر خود نمی‌تواند سبب موارد طلاق به دلیل خیانت همسر باشد، مگر اینکه زن دلایل کافی برای اثبات خیانت مرد داشته باشد تا بتواند حکم طلاق خود را بگیرد.

طلاق به علت خیانت زن

اگر مردی متوجه ارتباط و دوستی همسرش با مرد نامحرم از طریق پیامک و یا شبکه‌های اجتماعی شود، می‌تواند به آن زن اتهام خیانت بزند. به طور کلی، براساس ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی چنین زنی مشمول اعمال مجازات برای رابطه نامشروع می‌شود و از آنجایی که حق طلاق با مرد است،می‌تواند دادخواست طلاق به دلیل خیانت زن را بدهد. اما مرد برای اثبات خیانت زن باید دلایل کافی را داشته باشد تا بتواند آن را ثابت کند.

 اگر زن یا مرد نتوانند اتهام خیانت را ثابت کنند چه می‌شود؟

به طور کلی، اگر زن یا مردی موفق به اثبات خیانت همسر خود نشوند به ۸۰ ضربه شلاق (جرم قذف) محکوم خواهد شد؛ پس سعی کنید قبل از اقدام برای اثبات خیانت و دادخواست طلاق، با راه‌های اثبات خیانت از طریق چت و غیره آشنا شده و دادخواست خود را با دلایل کافی ثبت کنید.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب آثار حقوقی خیانت زن یا مرد را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

مجازات خیانت در امانت

خیانت در امانت در قانون مجازات اسلامی جرم بوده و برای مرتکبان آن مجازات تعیین شده و خسارت …