خانه نکات حقوقی طلاق به دلیل خیانت همسر در چه صورتی ممکن است؟

طلاق به دلیل خیانت همسر در چه صورتی ممکن است؟

۰
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
داشتن رابطه نامشروع و یا خیانت از طرف هر یک از زوجین باعث فروپاشی کانون خانواده و صدور حکم طلاق می‌شود.
طلاق به دلیل خیانت همسر

ازدواج زن و مرد با همدیگر و تشکیل یک زندگی مشترک نیاز به وفاداری و صداقت دو طرف داشته و هیچ کدام از آن‌ها نیز نمی‌تواند ناسازگاری و عدم تفاهم در زندگی مشترک را بهانه‌ای برای برقراری رابطه غیر اخلاقی و نامشروع قرار دهد، اما خیلی وقت‌‎ها داشتن رابطه نامشروع و یا خیانت از طرف هر یک از زوجین باعث فروپاشی کانون خانواده و صدور حکم طلاق می‌شود. در قانون خیانت جرم انگاری شده و ارتکاب آن از سوی هر فردی دارای مجازات است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی طلاق به دلیل خیانت همسر می‌پردازیم.

طلاق به دلیل خیانت شوهر

مردها می‌توانند با اجازه از سوی همسر اول و دادگاه، ازدواج دائم یا موقتی با یک زن دیگر داشته باشند اما اگر ازدواج مجدد آن‌ها بدون اجازه همسر و یا دادگاه باشد و یا اینکه مردی دارای رابطه نامشروع و غیر اخلاقی با زن نامحرم باشد می‌توان گفت که خیانت کرده است. بر اساس قانون، روابط نامشروع مرد با زن نامحرم تحت هر شکلی جرم شناخته می‌شود و مجازات دارد اما باید بدانید که به صورت کلی رابطه مردی به غیر همسر خود نمی‌تواند سبب موارد طلاق به دلیل خیانت همسر باشد مگر اینکه زن دلایل کافی برای اثبات خیانت مرد داشته باشد تا بتواند حکم طلاق خود را بگیرد.

طلاق به دلیل خیانت همسر

طلاق به دلیل خیانت زن

اگر مردی متوجه ارتباط و دوستی همسرش با مرد نامحرم از طریق پیامک و یا شبکه‌های اجتماعی شود می‌تواند به آن زن اتهام خیانت بزند. به طور کلی بر اساس ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی همچین زنی مشمول اعمال مجازات برای رابطه نا مشروع می‌شود و از آنجایی که حق طلاق با مرد است او می‌تواند درخواست طلاق به دلیل خیانت زن را بدهد، اما مرد برای اثبات خیانت زن باید دلایل کافی را داشته باشد تا بتواند آن را ثابت کند.

 اگر زن یا مرد نتوانند اتهام خیانت را ثابت کنند چه می‌شود؟

به طور کلی اگر زن یا مردی موفق به اثبات خیانت همسر خود نشوند به ۸۰ ضربه شلاق (جرم قذف) محکوم خواهد شد پس سعی کنید قبل از اقدام برای اثبات خیانت و درخواست طلاق، با راه‌های اثبات خیانت از طریق چت و غیره آشنا شده و درخواست خود را با دلایل کافی ثبت کنید.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر آثار حقوقی خیانت زن یا مرد را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

افزایش مهریه بعد از ازدواج امکان‌پذیر است؟

گاهی اوقات زوج‌ها پس از عقد، تصمیم‌ می‌گیرند میزان مهریه را تغییر دهند. اما سوالی که مطرح …