عواقب استفاده از دفترچه بیمه درمانی دیگران

۶
3
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بر اساس قانون، استفاده از دفترچه بیمه فردی دیگر، برای انجام عملیات درمانی، جرم به حساب می‌آید.
استفاده از دفترچه درمانی فرد دیگر

افراد گاهی از دفترچه بیمه تکمیلی درمان شخص دیگر استفاده می‌کنند. باید در نظر داشت که این عمل طبق قانون جرم محسوب می‌شود. در این نوشتار به استفاده از دفترچه درمانی فرد دیگر و جرم استفاده از دفترچه درمانی دیگران می‌پردازیم.

استفاده از دفترچه درمانی فرد دیگر

بر اساس قانون، اوراق دفترچه درمانی، در حکم اوراق بهادار دولتی هستند. هرگونه دخل و تصرف یا سوء استفاده از آن‌ها مشمول مقررات جعل اسناد دولتی است. به همین دلیل فردی که اقدام به این کار کند، مجرم به حساب می‌آید.

در ماده ۵۳۶ قانون مجازات اسلامی آمده است که، هرگاه فردی در اسناد یا نوشته‌های غیر رسمی جعل کند و با علم به جعل از آن‌ها استفاده کند، علاوه بر جبران خسارات، به حبس از ۶ ماه تا ۲ سال یا به ۳ تا ۱۲ میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

مجازات پزشک متخلف چیست؟

اگر پزشک هم با علم و آگاهی از دفترچه فردی دیگر برای بیمار خود استفاده کند، او هم باید مجازات قانونی را طی کند.

بر اساس قانون هر گاه فردی با توسل به عناوین و وسایل تقلبی از مزایای مقرر در قانون به نفع خود استفاده کند، به پرداخت جزای نقدی معادل دو برابر خسارت وارده محکوم می‌شود. در صورت تکرار آن، به حبس از ۶۱ روز تا ۶ ماه محکوم خواهد شد.

دفترچه درمانی دیگران

کارشناسان ناظر بیمارستانی که نمایندگانی از سوی سازمان تامین اجتماعی هستند، به موجب اختیارات و وظایفی که بر عهده دارند، بر حسن اجرای قرارداد میان بیمارستان‌ها و دفاتر اسناد پزشکی نظارت کرده و با بررسی دفترچه‌های درمانی و تشخیص هویت بیماران، مانع سوءاستفاده احتمالی از دفترچه های تامین درمان ویژه بیمه شدگان تامین اجتماعی می‌شوند.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر چه کسانی مشمول بیمه بیکاری در زمان کرونا می‌شوند؟ را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

زنا چگونه باعث اعدام افراد می‌شود؟

مجازات اعدام برای زنا یکی از انواع مجازات‌ها برای رابطه نامشروع و زنا است. زنا از جمله گنا…