جرم ضبط صدای افراد

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
حریم خصوصی اشخاص، مانند مکالمات و تماس‌های تلفنی ... طبق قانون اساسی و منشور حقوق شهروندی، غیر قابل تعرض است. بنابراین ضبط صدای اشخاص یا تصویربرداری غیر مجاز و بدون اطلاع، تجاوز به حریم خصوصی محسوب شده و قابل تعقیب کیفری است.
ضبط صدای افراد

ضبط صدای افراد در شرایطی جرم و برای آن در قانون مجازات در نظر گرفته شده است. همچنین در مواردی که به نظر بازپرس، تفتیش و بازرسی برای کشف جرم لازم و موضوع با حفظ امنیت ملی و حقوق جامعه ارتباط داشته باشد، امکان صدور دستور شنود مجاز وجود دارد. بنابراین در غیر این صورت شنود غیر مجاز محسوب شده و مجازات در پی دارد. در مجله دلتا به بررسی این جرم و مجازات آن پرداخته شده است.

جرم ضبط صدا چیست؟

حریم خصوصی اشخاص، مانند مکالمات و تماس‌های تلفنی، حریم منزل و محل کار، نامه‌نگاری‌های سنتی و ارسال نامه الکترونیک (ایمیل) و قرار و ملاقات‌های خصوصی، به حکم قانون اساسی و منشور حقوق شهروندی، غیر قابل تعرض است. بنابراین ضبط صدا یا تصویربرداری غیر مجاز و بدون اطلاع، تجاوز به حریم خصوصی اشخاص محسوب شده و قابل تعقیب کیفری است.

ضبط صدا

آیا ضبط صدا ارزش قانونی دارد؟

در پاسخ به این سؤال که پرسیده می‌شود ضبط صدا مدرک دادگاه است یا خیر باید توجه داشت که استفاده از صدای ضبط شده اشخاص به عنوان مدرک در دادگاه، قابل اعتبار نیست و حتی فردی که اقدام به ارائه‌ صدای ضبط شده به طور غیر مجاز در مراجع رسمی و دادگاه می‌کند، طبق قانون قابل تعقیب کیفری و مجازات است. بنابراین ضبط صدای افراد بدون اجازه آنان جرم است.

حکم شنود غیرقانونی

با توجه به اینکه شنودکننده از نظر اجتماعی چه موقعیتی داشته باشد، نوع و میزان مجازات نیز تغییر می‌کند.
۱. افراد عادی در صورتی که مرتکب جرم شنود غیرمجاز رایانه‌ای شوند، به ۶ ماه تا دو سال حبس یا پرداخت جزای نقدی از ۱۰ تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم می‌شوند.

ضبط صدای افراد جرم است

۲. در صورتی که مرتکب جرم شنود غیرمجاز رایانه‌ای یکی از اشخاص زیر باشد، به ۱۶ ماه و یک روز حبس تا دو سال یا جزای نقدی تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
•کارمند دولت یا نهاد‌های حکومتی و عمومی
•اعضای نیرو‌های مسلح
•متصدی یا متصرف قانونی شبکه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی
•جرم به صورت سازمان‌یافته ارتکاب یافته باشد.
در این موارد تکرار جرم شنود غیر مجاز رایانه‌ای برای بار سوم، محرومیت از خدمات مربوطه از یک ماه تا یک سال را در پی دارد.
۳. مجازات اشخاص حقوقی خصوص جرم شنود غیر مجاز رایانه‌ای، برای بار اول پرداخت جزای نقدی از ۱۲۰ میلیون ریال تا ۲۴۰ میلیون ریال و تعطیلی شرکت از یک تا ۹ ماه است.
در صورت تکرار جرم توسط شخصیت حقوقی، تعطیلی موقت  شرکت از یک تا پنج سال در انتظار مرتکب خواهد بود.

مطلب پیشنهادی : برای آشنایی بیشتر با جرم تصویر برداری مخفیانه و مجازات آن مطلب “تصویربردارى مخفیانه جرم است؟” را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه زمانی داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است؟

یکی از سؤالاتی که از ما پرسیده می‌شود آن است که داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است یا …