خطر بازگشت رکود به بازار ملک و خرید آپارتمان!

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

بازار ملک دوباره با خطر بازگشت رکود ناشی از افزایش قیمت خانه تهدید می شود. بر اساس آمار و به گفته کارشناسان از فروردین پارسال تا فروردین امسال، قیمت خرید خانه  ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش داشته است. بیم آن می رود که افزایش دوباره قیمت ها، بازار ملک  و بازارهای وابسته را با خطر بازگشت رکود رو به رو کرده است .

به گزارش مجله دلتا به نقل از اقتصادآنلاین ، نگاهی به قیمت‌ های خانه نشان می‌دهد ، آپارتمان ‌هایی که پارسال متری ۵ تا ۶ میلیون تومان آگهی شده بود، امروز به طور متوسط تا ۲۰ درصد افزایش قیمت داشته و حتی با قیمت‌هایی بالاتر برای فروش پیشنهاد شده اند.

این درحالی است که بسیاری از خانه اولی‌ها که زمان پرداخت وامشان رسیده است و وارد بازار شده‌اند، عملاً  با این قیمت‌ها نمی توانند خانه ای بخرند.

بازار ملک

افزایش نرخ دلار، زمزمه‌های خروج امریکا از برجام، بازگشت برخی تحریم‌ها و بی‌ثباتی در بازارهای موازی ازدلایلی است که شایعه افزایش قیمت خانه و خطر بازگشت رکود به بازار ملک  را در سال ۹۷ رایج کرده است .

 احتمال افزایش قیمت خانه از  شهریورماه

کارشناس بازارمسکن  درباره اینکه  آیا هم اکنون قیمت  خانه  حباب دارد یا واقعی است، می‌گوید: «پیش‌بینی می شد که قیمت خانه پس از چند سال رکود در  اواخر سال ۹۵ افزایش یابد. اما قیمت ها با تاخیر و از شهریور ۹۶ افزایش یافت .در زمستان همان سال هم  با افزایش نرخ دلار، جهش قیمت در بازارمسکن روی داد».

«بیت اله ستاری» تصریح کرد افزایش قیمت خانه همچنان ادامه دارد و در شهریورماه امسال افزایش دوباره قیمت‌ها، دورازانتظار نیست مگر اینکه برای آن تدابیری اندیشیده شود چرا که درغیر این صورت خطر بازگشت رکود به بازار مسکن وجود خواهد داشت .

بازار مسکن و آینده ای نه چندان امیدوار کننده!

این گزارش حاکی است ، «فردین یزدانی» مجری تدوین طرح جامع مسکن نیز کند شدن خرید و فروش خانه در اسفند و فروردین را به خاطر افزایش قیمت‌ها می داند و می‌گوید: «حبابی بزرگتر درانتظار بازار مسکن است و آینده این بازار با توجه به افزایش روزانه قیمت ها چندان امیدوار کننده نیست» .

یزدانی نیز مانند بسیاری ازفعالان اقتصادی معتقد است:«اگر شرایط بازارمسکن تغییر نکند، افزایش قیمت‌ها درماه‌های پیش رو شدید ترخواهد شد و خطر بازگشت رکود دوباره بازار ملک را تهدید خواهد کرد».

بیشتر ببینید در همه عناوین

همچنین بخوانید

باغرود نیشابور، بهشت دره های بینالود

باغرود نیشابور از مراکز گردشگری طبیعی نیشابور است و در ۱۲ کیلومتری شمال این شهر قرار دارد.…