براق کردن پارکت چوبی

۱۱
8
زمان مطالعه: 3 دقیقه
پارکت‌ چوبی از انواع پرطرفدار کفپوش‌ها برای افراد و طراحان داخلی دکوراسیون منزل است. در این مطلب راهکارهایی را جهت تمیز و براق کردن کفپوش‌های چوبی شرح می‌دهیم.
پارکت چوبی

کفپوش‌ها یکی از عناصر کلیدی در دکوراسیون منزل به حساب می‌آیند. کفپوش‌های چوبی مات و براق از انواعی هستندکه مورد توجه بسیاری از افراد و طراحان دکوراسیون داخلی است. اما احتمالا متوجه شده‌اید که بعد از مدتی ممکن است این پارکت‌های چوبی به زیبایی روز اولشان نباشند و این سوال برایتان ایجاد شود؛ چگونه پارکت چوبی خود را همیشه زیبا و براق نگه داریم؟

در ادامه این مطلب با مجله دلتا همراه باشید تا راهکارهای مناسب، برای براق کردن پارکت چوبی را با هم مرور کنیم.

استحکام پارکت چوبی

برای سنجیدن محکم بودن کفپوش چوبی‌تان، ابتدا یک نقطه از کفپوش قطره ای آب بریزید و اگر بعد از گذشت چند ساعت همچنان قطره باقی مانده بود بدانید که پوشش کفپوشتان استحکام بالایی دارد. اگر قطره آب جذب کفپوش شد یا لکه بوجود آورد یعنی کفپوش شما قابل ترکیب با آب نیست و نباید آن را با آب تمیز کنید.
برای سنجیدن استحکام پوشش وکس کفپوش، یک سیم ظرفشویی بردارید و آن را بر گوشه ای از کفپوش بمالید. اگر بعد از این کار لایه‌ای خاکستری بر سیم ظرفشویی کشیده شود، نشان دهنده میزان وکس بر روی کفپوش است.

کفپوش چوبی

دلایل کدر شدن پارکت چوبی

هنگام استفاده از جارو یا تی کثیف فقط باعث جا به جا کردن آلودگی روی سطح می شوید. مواد شوینده صنعتی هم ممکن است برای دوام و کیفیت کفپوش مضر باشد. این مواد روی سطوح وکس شده و پلی اورتان، باعث بهم خوردن ظاهر پارکت می شوند. حتما اول این مواد را قبل از استفاده روی یک نقطه امتحان کنید. اگر پارکت چوبی آسیب ببیند، برای بازگرداندن درخشش کامل آن باید دوباره آن را بازسازی کنید. مجله دلتا به شما توصیه می‌کند، از موادی مثل کلر، آمونیاک، سرکه چوب و .. استفاده نکنید؛ قبل از استفاده از این مواد، توضیحات و برچسب‌ها را کامل بخوانید.

جلا دادن پارکت

روش‌های تمیز کردن پارکت چوبی

از دو روش زیر برای تمیز کردن پارکت چوبی‌ استفاده کنید.

از بین بردن آلودگی‌ها بصورت روزانه

ابتدا آلودگی های موجود را بلافاصله تمیز کنید. سعی کنید این کار را روزانه انجام دهید و دقت کنید اطراف فرش‌ها ذراتی نباشند که جا بمانند و باعث خراشیدگی روی کفپوش شوند.

استفاده از تی مرطوب

توجه کنید که سطح کفپوش را بیش از چهار بار در سال خیس نکنید. می‌توانید با کمک یک تی مرطوب میکروفیبر کفپوش را تمیز کنید. هرگز از آب گرم استفاده نکنید، چرا که باعث از بین رفتن سطح کفپوش می‌شود.به عنوان شوینده های قوی‌تر و صنعتی می‌توانید از یک اپلیکاتور استفاده کنید و با کمک یک اسپری کار خود را ادامه دهید. سعی کنید این کار را روی تمام کفپوش جداگانه انجام دهید و بعد آن را پاک کنید.

تی مخصوص پارکت

در این مطلب بطور مختصر روش تمیز و براق کردن پارکت چوبی را شرح دادیم. نظرات خود را حتما با خوانندگان مجله دلتا در میان بگذارید.

پیشنهاد مطالعه: برای اطلاع بیشتر از انواع کفپوش‌ها “کفپوش سه بعدی ؛جلوه ای مدرن در خانه شما” را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
 • ساعت دیواری مدرن

  تاثیر ساعت دیواری در دکوراسیون منزل

  بسیاری از افراد تصور می‌کنند که ساعت در دکوراسیون نقش چندانی ندارد و فقط یک وسیله کاربردی …
 • فرش در دکوراسیون منزل

  قوانین پهن کردن فرش

  هر کسی دوست دارد زیباترین و بهترین فرش را برای منزل خود بخرد. اما نکته‌ای که باید خیلی به …
 • نورپردازی در آشپزخانه

  اصول نورپردازی در آشپزخانه

  آشپزخانه، قلب خانه نامیده می‌شود و نورپردازی در این بخش از منزل اهمیت ویژه ای دارد. زیرا ر…
بیشتر ببینید در دکوراسیون داخلی

همچنین بخوانید

این آویز تزیینی نشیمن شما را بی‌نظیر می‌کند

استفاده از آویزهای تزیینی یکی از راهکارهایی است که شما می‌توانید با خرید این آویزهای تزیین…