عرضه آپارتمان‌های زیر قیمت در بازار شب عید

۴
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آخرین آمار از بازار مسکن پایان سال؛ حاکی است سرمایه‌گذاران خُرد، آپارتمان‌های خود را با قیمت‌های کمتر از ارزش متعارف وارد بازار کرده‌اند.
خرید و فروش آپارتمان زیر قیمت
نگاهی به روند معاملات خرید و فروش در بازار مسکن پایتخت نشان می‌دهد، گروهی از مالکان برای در امان بودن از رکود احتمالی سال آینده، به فروش آپارتمان زیر قیمت در بازار شب عید اقدام کرده‌اند.

به گزارش مجله دلتا گروهی از مالکان در مناطق میانی و جنوبی تهران با عرضه واحدهای خود با نرخ‌ پایین‌تر از ارزش متعارف ملک، ضمن تجهیز خود به نقدینگی برای ساخت‌وساز در سال آینده، قصد مواجهه با رکود احتمالی در سال آینده را ندارند.

بررسی‌های میدانی حاکی است که با وجود افزایش قیمت آپارتمان طی دو ماه اخیر در مناطق شمالی تهران، فروش واحدهای کوچک متراژ در مناطق پرمتقاضی شهر تهران با قیمت‌های عرفی تثبیت شده طی ۱۰ ماهه سال ۹۸ و حتی پایین‌تر از قیمت اردیبهشت‌ماه انجام می شود.

واسطه‌های ملکی می‌گویند با توجه به تکمیل ظرفیت قیمت در مناطق شمالی، امسال تورم ملک در مناطق جنوبی بیشتر از شمال تهران بوده است. مشاوران املاک می‌افزایند اغلب معاملات از نوع تبدیل به احسن یا خانه اولی، در مناطق ۴ و ۵ انجام می‌شود؛ هرچند غالب خرید و فروش‌ها در این مناطق نیز از نوع سرمایه‌گذاری است. از سوی دیگر به دلیل نگرانی از کسادی معاملات در سال آینده، آگهی‌های فروش آپارتمان زیر قیمت به تدریج وارد بازار می‌شود.

آمارها نشان می‌دهد طی یک سال منتهی به دی‌ماه ۱۳۹۸ در ۱۱ منطقه‌ واقع در نیمه جنوبی شهر تهران شامل مناطق ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۲، ۱۴، ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹ و ۲۰ نرخ رشد قیمت مسکن، بالاتر از دیگر مناطق تهران بوده و بالاترین نرخ رشد سالانه در دی‌ماه امسال با ۶۹ درصد به منطقه ۱۶ تعلق داشته و بعد از آن مناطق ۱۲، ۲۰ و ۱۹ به ترتیب دارای رشد ۶۴، ۶۲ و ۶۰ درصد سالانه بوده‌اند.

آمار گویای آن است که با وجود جهش ۲۹ درصدی قیمت در دو ماه گذشته در منطقه یک خرید و فروش در محدوده متناسب با توان قشر های  متوسط در مناطق ۵، ۴، ۲، ۱۴ و ۱۵ انجام می‌شود و بنا به اعلام دفاتر مشاوران املاک؛ طی دو ماه اخیر از تورم‌های سنگین در این مناطق خبری نبوده است.

در دی‌ماه ۹۸ مطابق اعلام بانک مرکزی، متوسط قیمت مسکن در شهر تهران ۱۳ میلیون و ۸۱۰ هزار تومان در هر متر مربع بود که در مقایسه با آذر ماه ۲.۱ درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۴۰.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد. در این ماه هم‌چنین تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۰ هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه گذشته و ماه مشابه سال ۹۷ به ترتیب ۱۲ و ۵۹ درصد افزایش داشه است.

بیشتر ببینید در دسته بندی نشده

همچنین بخوانید

محاسبه مهریه به نرخ روز

قانون‌گذار برای محاسبه‌ کردن مهریه یک فرمولی را تعیین کرده است. این فرمول عبارت‌ است از مت…