خانه سلامتی دندان درد نشانه چه بیماری‌هایی است؟

دندان درد نشانه چه بیماری‌هایی است؟

۵
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
احساس درد در ناحیه فک و صورت، همیشه نمی‌تواند نشانه درد دندان باشد. ممکن است علت آن بیماری دیگری باشد که عصب‌های دندان را تحریک کرده است.
دندان درد

عموماوقتی احساس دندان درد می‌کنیم، اولین حدس ما پوسیدگی دندان است. اما جالب است بدانید که همیشه منشا دندان درد، پوسیدگی دندان نیست؛ بلکه ممکن است اختلال در سلامت اندام‌های دیگری باعث شود در ناحیه فک و دندان احساس درد داشته باشید. سینوزیت، زونا و سکته قلبی  گاهی دردهایی ایجاد می‌کنند که ممکن است با دندان درد اشتباه گرفته شود؛ بنابراین بهتر است طبق توصیه پزشکان، هر شش ماه یا حداکثر سالی یک بار، به دندانپزشک مراجعه و از وضعیت سلامت دندان‌هایتان اطمینان پیدا کنید. در این مطلب مجله دلتا، با منشا دردهایی که ممکن است باعث دندان درد شوند، آشنا می‌شوید.

۱.سینوزیت

التهاب سینوس‌های فک بالا یا همان سینوزیت، می‌تواند باعث تحریک ریشه دندان‌های فک بالا شود و ما به اشتباه تصور کنیم دلیل این درد، پوسیدگی دندان است. ارتباط نزدیک ریشه دندان‌ها و سینوس‌های فک بالا، باعث این اشتباه می‌شود. البته دردهای سینوسی را از راه‌های دیگری هم می‌توان تشخیص داد. اگر با انگشت، زیر چشم و دو طرف بینی را فشار دهید و احساس درد کنید، می‌توانید تا حدودی مطمئن شوید که پوسیدگی دندان باعث این درد نشده است.

علائم دندان درد سینوسی

۲. بیماری زونا

زونا یک بیماری عفونی است که فعال شدن مجدد ویروس آبله مرغان در بدن، باعث به وجود آمدن آن می‌شود. دردهای ناشی از این بیماری عموما صورت و گردن را درگیر می‌کنند. دلیل این درد، تحریک عصب‌های دندان‌های فک پایین و بالا است که گاهی باعث ایجاد درد در سایر نواحی صورت می‌شود.

۳.سکته قلبی

اگر از سلامت دندان‌های خود اطمینان دارید اما در ناحیه فک پایین سمت چپ احساس درد دارید، حتما آن را جدی بگیرید؛ چرا که ممکن است ازنشانه های اولیه سکته قلبی باشد.

دندان درد و سکته قلبی

البته گاهی استرس و فشارهای روانی هم باعث تحریک عصب‌های دندان و در نتیجه دندان‌درد می‌شود؛ بنابراین وقتی احساس دندان درد می‌کنید، به این احتمالات هم دقت کنید. بهترین کار این است که به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه و از سلامت دندان‌های خوداطمینان پیدا کنید تا در صورت احساس درد، راحت‌تر دلیل آن را تشخیص دهید و به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 • عوارض دود سیگار برای اطرافیان

  عوارض دود سیگار برای افراد غیرسیگاری چیست؟

  کشیدن سیگار در اماکن عمومی ممنوع است. اما افراد بسیاری، به‌ویژه فرزندان افراد سیگاری، هموا…
 • شایعاتی درباره واکسن کرونا

  شایعاتی درباره واکسن کرونا

  هنوز درباره اینکه ابتلا به کرونا تا چه مدتی مصونیت ایجاد می‌کند اطلاعات دقیقی وجود ندارد. …
 • خواص آویشن

  خواص شگفت انگیز آویشن

  آویشن گیاهی است دارای خواص بسیار که امروزه ما اغلب آن را به‌صورت خشک‌شده و به‌عنوان چاشنی …
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

عوارض دود سیگار برای افراد غیرسیگاری چیست؟

کشیدن سیگار در اماکن عمومی ممنوع است. اما افراد بسیاری، به‌ویژه فرزندان افراد سیگاری، هموا…