کن سولقان، سفری خنک در تابستان

۵
17
زمان مطالعه: 4 دقیقه
بخشی از جاذبه‌ی گردشگری کن سولقان جذابیت جاده آن است. مثل رودخانه کن که از ارتفاعات توچال سرچشمه می‌گیرد. از پرآب‌ترین رودخانه‌های تهران است که آب دریاچه مصنوعی چیتگر نیز از آن تامین می‌شود.
کن سولقان

کن سولقان  یا کن سولوقون یکی از دره های زیبا  و دیدنی اطراف شهر تهران است. این دره زیبا که در منطقه کن شهر تهران قرار دارد از جمله اماکن تاریخی این شهر نیز است. در واقع شهر تهران در گذشته به دو قسمت شمیرانات و کن تقسیم شده بود. روستای کن در گذشته یکی از دروازه های مهم شهر تهران بوده که به دروازه پیشرفت و تمدن نیز معروف بود. این منطقه گردشگری، آب و هوایی خوش و رستوران هایی بی نظیر با خوراکهای خوشمزه دارد. در ادامه با مجله دلتا همراه باشید تا سفری به کن سولقان داشته باشیم.

کن سولقان کجای تهران قرار دارد

روستای کن و سولقان در شمال غربی تهران ومنطقه ۵ واقع شده است که بسیار قدیمی است، هرچند در گذر زمان دستخشوش تغییرات زیادی شده اما قدمت آن به هزار و ۴۰۰ سال پیش باز می‌گردد. آخر هفته ها در کن سولقان می توان یک کوهپیمایی لذت بخش را تجربه کرد.

جاهای دیدنی تهران کن سولقان

مکان های دیدنی کن سولقان

غار بیوک

یکی از مکان های مناسب برای بازدید غار بیوک است. این غار زیبا که در فاصله ۲ ساعته از مرکز سولقان وجود دارد، یکی از مناطق مناسب برای غار نوردی است. در کنار این غار، دره ی ۲ چناران از جمله جاذبه های طبیعی جذاب منطقه سولقان است. این دره زیبا محلی مناسب برای علاقه مندان به کوهنوردی و صخره نوردی است. از جمله جاذبه های تاریخی این منطقه دروازه امام زاده محمد است که امروزه تنها بقایایی محدود از آن باقی مانده است.

امام زاده داوود

دره ای که در آن روستای کن وجود دارد دارای کوهی به نام کوهسار است. تماشای نمای زیبای شهر تهران از این بلندی به شما پیشنهاد می شود. در مسیر دسترسی به روستای کن در حدود ۵ امام زاده وجود دارد. اگر شما علاقه مند به اماکن مذهبی و زیارتی هستید این مکان محل مناسبی برای شما می باشد. از جمله معروف ترین زیارتگاه های اطراف این منطقه، امام زاده داود می باشد که از گذشته های دور در این منطقه قرار داشته است. بازدید از این منطقه زیبای گردشگری به شما پیشنهاد می شود. به خصوص اگر علاقه مند به پیاده روی در طبیعت می باشید.

رودخانه کن و دره دوچناران

بخشی از جاذبه‌ی گردشگری کن سولقان جذابیت های میان‌جاده ای ست. رودخانه کن که از ارتفاعات توچال سرچشمه می‌گیرد و از پرآب‌ترین رودخانه‌های تهران است که آب دریاچه مصنوعی چیتگر نیز از آن تامین می‌شود یکی از این جذابیت هاست. در طول مسیر، دره‌ها و شکل منحصر به فرد کوه‌ها نیز دیدنی ست. این مسیر چشم‌اندازهای زیبایی دارد که دره‌ «دوچناران»  یکی از معروف‌ترین آن‌هاست.

روستای کن سولقان

روستاهای کن سولقان

روستای وردیج

روستای وردیج هم در مسیر کن و سولقان قرار گرفته و سنگ‌هایی که به‌صورت صورتک‌هایی تراشیده‌ شده در ارتفاعات کنار جاده هستند روستا را به منطقه‌ای توریستی تبدیل کرده اند. رستوران های کن سولقان سنتی اند و بهترین منطقه برای استراحت های بین راهی. روستاهای سنگان، وردیج، کشارعلیا، رندان، طالون و واریش هم هرکدام دیدنی‌های خاص خود را دارند.

روستای واریش

واریش هم روستای ییلاقی شگفت انگیزی است. زمستان برای اقامت به آنجا نروید. به‌قدری سرد می‌شود که ساکنانش از آنجا می‌روند و بهار باز‌می‌گردند. درعوض در تابستان گرم تهران، سیل گردشگران از زیبایی‌های آن سرمست می‌شوند. چشمه واریش آب سرد گوارایی دارد و در تابستان ماوای ساکنان تهران است. محل خوبی برای گذراندن آخر هفته‌ای به‌یادماندنی.

کن سولقان

 روستای سنگان و آبشار رندان

آبشار رندان بسیار تماشایی ست، برای دسترسی به آن ابتدا باید به‌ سمت سولقان برانید، سپس مسیر را ادامه دهید، بعد از روستای سنگان تابلوی رندان را خواهید‌ دید.

جاذبه های گردشگری کن سولقان
آبشار یخ زده روستای سنگان

پارک کوهسار

پارک کوهسار تهران در شمال کن و در دامنه‌های رشته‌‌کوه البرز است. منطقه ی دنج و سرسبزی که در ارتفاعات واقع شده و مرکز تفریحی هوایی مثل پاراگلایدر است. جذابیت‌های طبیعی و تفریحی فراوان دارد و یک جاده ماشین‌روی آسفالتی که شما را تا ارتفاعات این منطقه هدایت می‌کند.

دره کشار

در کیلومتر ۱۰ جاده هم دره‌ای طولانی به نام کشار قرار دارد. درختان زیادی سراسر دره را احاطه‌ کرده‌اند و یک مقصد مناسب برای گشت‌و‌گذار در کنار رودخانه‌ای کوچک است.

پارک جنگلی کوهسار

دسترسی به کن سولقان

بهترین مسیر از سمت اتوبان همت است. باید وارد بزرگ‌راه آبشناسان بشوید و به‌سمت بلوار کوهسار برانید. انتهای بلوار شروع مسیر سولقان امی کنید و از انتهای اتوبان یادگار امام هم می‌شود به‌سمت فرحزاد بروید و پس از ۱۵ کیلومتر به «تپه سلام» می رسید. گنبد امامزاده داوود را که دیدید همین راه را تا انتها ادامه دهید.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با دیگر نقاط گردشگری تهران و کرج روستای ارنگه، نمای تاریخ و طبیعت کرج را هم بخوانید.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

روستایی عجیب با تابوت و جنازه‌های آویزان

این بار می‌خواهیم به جایی برویم که با نام تابوت‌های آویزان شهرت یافته است، مکانی که جسد مر…