نکات حقوقی خرید خودرو دست دوم

۷
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
یکی از نکاتی که در ابتدا باید توجه شود این است که خریدار و فروشنده باید قولنامه را در دفتر اسناد رسمی تنظیم و در غیر این صورت، لازم است سه نفر شاهد قولنامه را امضاء کنند.

خرید خودرو از معاملات رایج و البته بسیار مهمی است که اگر افراد دقت نکنند ممکن است دچار دردسر و مشکلات فراوانی شوند. در این نوشتار مهم‌ترین نکات حقوقی خرید خودرو دست دوم که لازم است رعایت شود، توضیح داده شده است. در ادامه با مجله دلتا همراه باشید.

معامله خودرو دست دوم

اولین و مهم‌ترین موردی که باید به دقت بررسی شود یا به عبارت دیگر از قوانین فروش خودرو به شمار می‌آید، بررسی کامل و دقیق سند خودرو است. سند خودرو باید هنگام معامله به نام فروشنده باشد و خریدار باید تمام اسناد مالکیت خودرو را به دقت بررسی کند.

خرید خودرو دست دوم

قولنامه خرید ماشین دست دوم

در صورت توافق اولیه بین خریدار و فروشنده، برگه‌ای تنظیم می‌کنند که قولنامه گفته می‌شود. در خرید خودروی دست دوم باید تمام توافقات در قولنامه به طور دقیق و واضح ذکر شود. همچنین باید در قولنامه قید شود که عوارض و مالیات‌ها را فروشنده پرداخت خواهد کرد. خریدار و فروشنده باید قولنامه خرید را در دفتر اسناد رسمی تنظیم کنند. در غیر این صورت، لازم است سه نفر شاهد قولنامه را امضاء کنند. شایان ذکر است یکی دیگر از موارد مهم این است که در قولنامه درج شود که فروشنده خودرو را به نام خریدار خواهد کرد. پس از تکمیل قولنامه، خریدار که اینک مالک خودرو است باید تمام مدارک خودرو را اعم از کارت و بیمه نامه از فروشنده تحویل بگیرد.

پرداخت خلافی خودرو

یکی از مواردی که موجب ضرر و زیان بسیاری از افراد شده موضوع خلافی خودرو است. به این صورت که شخص بدون اطلاع از میزان خلافی خودرو اقدام به خرید می‌کند. در واقع باید کلیه جرائم و خلافی‌های خودرو توسط فروشنده، پرداخت و  برگ عدم خلافی در قولنامه آورده شود.

نکات حقوقی خرید خودرو دست دوم

۱. پلاک خودرو حتماً از نوع جدید باشد و از انواع پلاک قدیمی نباشد.
۲. یک سری ابزار از جمله جک و آچار چرخ و زاپاس در خودرو موجود است که آن‌ها هم جزئی از خودرو بوده و در زمان فروش خودرو، باید تحویل داده شوند.
۳. کلیه توافقات خریدار و فروشنده باید در قولنامه ذکر شود. این امر به این دلیل اهمیت دارد که اگر بعدها، مالک قبلی خودرو ادعاهایی نسبت به برخی موارد توافق شده انجام دهد، خریدار به قولنامه و توافقات صورت گرفته استناد کند. به طورمثال  دو طرف در مورد وجود یا عدم وجود لوازم جانبی و ضروری و تحویل آن باید توافق  و موارد را در قولنامه ذکر کنند تا پس از آن  اختلافی در این باره پیش نیاید.
۴. کارت سوخت دریافتی، مربوط به خودروی مورد معامله باشد و کارت دیگری تحویل گرفته نشود.

کلاهبرداری دلالان خودرو

یکی دیگر از نکات مهم در خرید خودرو توجه به کلاهبردارانی که ممکن از است از غفلت افراد سوءاستفاده کنند. باید در نظر داشت که شب ایده آل ترین و بهترین زمان برای معامله از نظر یک دلال خودرو است. زیرا بسیاری از عیب و ایرادهای خودرو به واسطه تاریکی و عدم دقت کافی، از نظر خریدار پنهان خواهد ماند. بنابراین توصیه می‌شود تا جایی که امکان دارد افراد از خرید خودرو در شب و زیر نور چراغ خودداری کنند.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی های حقوقی

همچنین بخوانید

این اقدامات را حتما بعد از سرقت منزل خود انجام دهید

آنچه بلافاصله پس از یک سرقت برای مرتب کردن سریع اوضاع زندگی‌تان می‌بایست انجام دهید، بسیار…