خانه سلامتی روش های افزایش تمرکز و کنترل ذهن

روش های افزایش تمرکز و کنترل ذهن

۵
2
زمان مطالعه: 4 دقیقه
چگونه تمرکز کنیم؟ راهکار های افزایش تمرکز و کنترل ذهن چیست؟ با مجله دلتا همراه باشید.
افزایش-تمرکز-و-کنترل-ذهن

قدرت ذهن خود را دست کم نگیرید! خسته، گیج و حواس پرت هستید؟ در محل کار و دانشگاه تمرکز کافی ندارید؟ روش های افزایش تمرکز و کنترل ذهن را می‌شناسید؟ چگونه می‌توانید حافظه خود را تقویت کنید؟ با این ورزش های ذهنی و روش های ساده خانگی؛ با مجله دلتا همراه باشید.

افزایش تمرکز

راهکار های افزایش تمرکز و کنترل ذهن 

چگونه می‌توانیم تمرکز خود را افزایش دهیم؟ روش های تقویت حافظه و کنترل ذهن بسیار ساده‌ای وجود دارند که ما از آنها به عنوان ورزش و تمرین های خانگی یاد می‌کنیم با انجام دادن آنها می‌توانید به ضعف حافظه و حتی بیش فعالی و عدم تمرکز خود غلبه کنید. با صفحه سلامتی ما همچنان همراه باشید.

تمرین تمرکز ذهن ( راه های افزایش تمرکز ) 

چگونه تمرکز کنیم؟ جواب این سؤال بسیار ساده است؛ تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که حواس پنجگانه خود را به کار بندید البته با کمک این روش های ساده:

  • تقویت حافظه و کنترل ذهن با موسیقی

گوش کردن به موسیقی ملایم باعث سلامت مغز و افزایش تمرکز ذهن می‌شود، تقویت حس شنیداری با گوش دادن به یک ملودی کلاسیک می‌تواند حافظه و مغز را تقویت کند؛ درواقع موسیقی محرک سلول های مغز است و قدرت شنوایی را بالا می‌برد.

کنترل ذهن

  • تمرین انجام کار با دست مخالف ( ورزش ذهن )

شاید شما هم این مسئله را شنیده باشید که چپ دست ها از ذهن خلاق تری برخوردار هستند البته این تمرین برای تقویت هر دو نیمکره مغز طراحی شده است؛ برای یک بار هم که شده تمرین تمرکز ذهن را خلاف همیشه انجام دهید؛ مثلا اگر راست دست هستید، سعی کنید با دست چپ بنویسید یا این کار را در امور ساده تر مثل مسواک زدن، صحبت کردن با تلفن یا حتی قاشق دست گرفتن انجام دهید.

به خاطر داشته باشید که اگر مغز شما چیز های جدیدی را تجربه و حس فیزیکی (بینایی، شنوایی، بویایی و لامسه) را با حس عاطفی ترکیب کند، سالم و قوی تر باقی خواهد ماند.

  • تمرین افزایش تمرکز ذهن با حس بویایی

برای انجام این ورزش ذهنی فقط کافی است که در یک فضای کاملا آرام روی صندلی در حالی که چشمان شما بسته است، بنشینید و از یک نفر از دوستان‌تان بخواهید که میوه یا نوشیدنی های معطر مختلف را دست شما بدهد، آنها را بو کنید، لمس کنید؛ بوی قهوه، بوی نعناع و هزاران ماده پر خاصیت دیگر. این تمرین به شما کمک می‌کند تا مسیر های عصبی مغز فعال شوند و گیرنده های بینی با مرکز احساسی مغز ارتباط بهتری برقرار کنند.

قدرت ذهن

  • با صدای بلند کتاب بخوانید ( تمرین قدرت ذهن )

وقتی با صدای بلند کتاب می‌خوانید یا به کتاب‌ خواندن دیگران گوش می‌دهید، نسبت به زمانی که در سکوت و بدون صدا مطالعه می‌کنید، از مدار های مغزی متفاوتی استفاده خواهید کرد. این حالت باعث تقویت حس شنوایی شما خواهد شد.

اگر کتاب به زبان دیگری باشد، ضمیر ناخودآگاه و ذهن شما کنکاش بیشتری خواهد کرد، حتما شما هم این نکته ساده را شنیده‌اید که یاد گرفتن یک زبان دیگر می‌تواند به عنوان یک ورزش ذهنی به تقویت حافظه بسیار کمک کند.

  • مدیتیشن ؛ ورزش تمرکز ذهن

مدیتیشن و یوگا بهترین ورزش ذهن و مغز است؛ روی صندلی به گونه‌ای بنشینید که سرتان اندکی بالا و چانه رو به جلو باشد. آرام باشید و از نظر ذهنی به هیچ چیز فکر نکنید، برای چند دقیقه به انگشت دست خود خیره شوید، بعد از مدتی، انگشت دست خود را عوض کنید و دوباره به آن خیره شوید؛ این کار تمرکز ذهن شما را افزایش می‌دهد. در حین مدیتیشن با چشمان باز یا بسته می‌توانید یک موسیقی ملایم گوش کنید.

همین تمرین را می‌توانید در حالت دراز کشیده انجام دهید تا عضلات بدن شما در حالت ریلکس قرار بگیرند و ضربان قلب شما آرام تر شود. تمرین مدیتیشن می‌تواند با صدای موسیقی، آب یا صدای پرندگان و … همراه باشد؛ در این حالت تنها کاری که شما باید انجام دهید، گوش کردن و تمرکز روی این صدا های مختلف است.

کدام یک از ورزش های تمرکز ذهن را بیشتر دوست دارید؟ اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که مدام حواس‌تان پرت می‌شود، بهتر است با یک مدیتیشن ساده و روزانه شروع کنید.

کنترل ذهن

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

تیروئید کم‌ کار چه نشانه‌هایی دارد؟

کم‌کاری تیروئید با کاهش تولید هورمون‌های ترشح شده از تیروئید به وجود می‌آید. …