خانه نکات حقوقی انتشار اسکرین شات چه مجازاتی دارد؟

انتشار اسکرین شات چه مجازاتی دارد؟

۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
قانون مجازات اسلامی و قانون احترام به آزاد‌ی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی انتشار اسکرین شات را جرم شناخته است.

امروزه توسعه و پیشرفت تکنولوژی باعث سهولت در کارها و صرفه جویی در زمان شده است و این امر موجب شده افراد نسبت به گذشته زندگی راحت تری داشته باشند، اما با وجود تمام امکانات و آسایشی که تکنولوژی با خود به ارمغان آورده، مسائل و مشکلاتی را هم با خود به همراه داشته است. جرم انتشار اسکرین شات از جمله جرایمی است که اغلب با موبایل و کامپیوتر و در فضای مجازی و اینترنت انجام می‌شود.دراین نوشتار از مجله دلتا به بررسی جرم انتشار اسکرین شات از موبایل دیگران و مجازات آن می‌پردازیم.

جرم انتشار اسکرین شات

طبق قانون جرایم رایانه‌ای، اسکرین‌شات و انتشار آن جرم محسوب می‌شود. در واقع هر شخصی به وسیله سامانه‌‌های رایانه‌‌ای یا مخابراتی، فیلم، صدا یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و سپس آن را منتشر یا با آگاهی به تغییر یا تحریف منتشر کند، به صورتی که عرفا موجب هتک حیثیت و از بین رفتن آبروی او شود، مرتکب جرم شده است. به موجب قانون اگر تغییر یا تحریف به صورت مستهجن باشد، مرتکب به حداکثر مجازات محکوم خواهد‌شد.

مجازات جرم انتشار اسکرین شات از موبایل دیگران

طبق قانون مجازات اسلامی، برای مجرم در صورت ارتکاب جرم انتشار اسکرین‌شات جزای نقدی و دو سال حبس در نظر گرفته شده است و همچنین طبق قانون جرایم رایانه‌ای مجرم به مجازات حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم می‌شود.

 

مجازات جرم انتشار اسکرین شات

 

تهدید به انتشار اسکرین شات جرم است

بر اساس قانون، تهدید به انتشار اسکرین شات جرم است حتی در صورتی که شخص تهدید کننده این عمل را انجام ندهد فرد تهدید شده می‌تواند از عمل او در دادسرای جرایم رایانه‌ای شکایت کند. به محض اینکه کسی فرد دیگری را تهدید به افشای اطلاعات خصوصی از جمله انتشار عکس‌ها، متن پیام‌ها، صدای ضبط‌ شده، فیلم و … کند، حتی اگر هرگز آن عمل را انجام ندهد، مرتکب جرم تهدید شده و قابل شکایت و پیگیری است.

آیا اسکرین شات سند محسوب می‌شود؟

 نکته بسیار مهم که باید به آن توجه داشت این است که به دست آوردن دلیل و مدرک باید به روش‌های قانونی صورت پذیرد در غیر این صورت ممکن است دادگاه آن دلایل را از شاکی نپذیرد. حتی در مواقعی ممکن است اینگونه اقدامات بر علیه خود شخص استفاده شود؛ بنابراین اطلاعاتی که افراد با هک کردن ایمیل یا اکانت طرف مقابل یا با کار گذاشتن غیر قانونی دستگاه ضبط صدا یا تصویر در محل اقامت، دفتر کار یا خودروی شخص دیگری به دست بیاورند، در دادگاه مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت؛ بنابراین شکایت با استفاده از اسکرین شات معتبر و محکمه پسند نیست زیرا اسکرین شات سند محسوب نمی‌شود.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر سرقت اینترنتی از حساب بانکی افراد چه مجازاتی دارد؟ را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

تعلق مهریه به زن در صورت عدم تمکین

مهریه همزمان با انعقاد ازدواج در سند رسمی سند ازدواج ثبت می‌شود. …