راهنمای سفر زمینی به استانبول

۶
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
برای آن که با ماشین شخصیِ خود به استانبول سفر کنید، نیاز است هزینه هایی را بپردازید تا بتوانید از مرز های مجاز و زمینی ایران خارج شوید.
سفر زمینی به استانبول

سفر زمینی به هر کجا که بخواهید امکان پذیر است. فقط کافی است راهش را بلد باشید. فرقی هم نمی‌کند با وسیله شخصی باشد یا با اتوبوس و یا مثل دایی من با تریلی (او تقریباً ۴۵ سال پیش با تریلی های گذری به استرالیا رفت) خلاصه سفر زمینی خیلی هم خوب است. امروز صفحه گردشگری راهنمای سفر شما در سفر زمینی به استانبول  است. جایی که رفتن به آن روش های مختلفی دارد.

راه های سفر زمینی به استانبول

با ما در مجله دلتا همراه شوید تا به شما نشان دهیم مراحل سفر زمینی به استانبول چیست و چه نکاتی را باید رعایت کنید. برای این کار چندین راه پیش روی شماست و می‌توانید از هر کدام که خواستید خود را به مقصد برسانید.

سفر زمینی به ترکیه

مرزهای سفر زمینی به ترکیه

 • مرز بازرگان

  در ۲۹۰ کیلومتری شهر تبریز و بزرگ ترین و مهم ترین مرز برای سفر به ترکیه است و انتخاب بسیاری برای خروج از کشور. این پایانه امکانات مناسبی دارد و برای رسیدن به استانبول نیز راه خوبی محسوب می‌شود. در شمال آذربایجان غربی وَ در نزدیکی شهر ماکو قرار گرفته و راهش آسفالته است.

  ساعت کاری: ۲۴ ساعته
  فاصله مرز بازرگان تا استانبول: ۱۵۴۳ کیلومتر

 • مرز رازی

  در ۷۰ کیلومتری شهر خوی میان دو پایانه مرزی بازرگان و سرو قرار دارد و به شهرستان خوی بسیار نزدیک است. رفت و آمد از این مرز زیاد نیست و نسبت به مرز بازرگان معطلی بیشتری دارد.

  ساعت کاری: ۹:۰۰ تا ۱۷:۰۰ (به وقت ایران) در نیمه اول سال و ۹:۳۰ تا ۱۶:۳۰ در نیمه دوم
  فاصله مرز رازی تا استانبول: ۱۶۵۵ کیلومتر

 • مرز سرو

  در ۶۰ کیلومتری شهر ارومیه، در نزدیکی شهر سرو، قرار گرفته است.

  ساعت کاری: ۲۴ ساعته
  فاصله مرز سرو تا استانبول: ۱۸۶۷ کیلومتر

  در سفر زمینی به استانبول با اتوبوس از دو شهر تهران و تبریز می‌توانید خود را به استانبول برسانید. این مسیر ها به شکل مسیری یکسره و مستقیم هستند. اتوبوس های تهران-استانبول از پایانه های غرب و بیهقی حرکت می‌کنند.سفر زمینی

 • سفر زمینی به استانبول با ماشین شخصی

  برای آن که با ماشین شخصیِ خود به استانبول سفر کنید، نیاز است هزینه های زیر را بپردازید تا بتوانید از مرز هایی که برایتان شمردیم، خارج شوید.

 • گواهینامه بین المللی یک ساله
 • پلاک بین المللی
  *نکته: برای گرفتن گواهینامه و پلاک ترانزیت می‌توانید به سایت کانون جهانگردی و اتومبیلرانی مراجعه کنید.
 • دفترچه مالکیت یا کارت مالکیت خودرو
 • برچسب CD و IR
 • کاپوتاژ یا مجوز خروج از کشور
  *نکته: برای گرفتن کاپوتاژ ماشین یا مجوز خروج از کشور باید به گمرک شهر و یا مرکز استان خود بروید.
  *نکته: کاپوتاز ماشین اعتباری یک ساله دارد و اگر قبلاً کاپوتاژ داشته اید و می خواهید برای تمدیدش اقدام کنید نیازی به گرفتن برچسب IR و پلاک ندارید.
 • بیمه ۱۰ روزه ماشین (بسته به شرکت بیمه متفاوت)
 • تفاوت هزینه بنزین (هنگام خروج از کشور باید تفاوت قیمت بنزین ایران با کشور ورودی را بپردازید)
  *نکته: مبنای محاسبه حجم باک شماست، فرقی هم نمی‌کند پر باشد یا نه ولی شما باید آن را بپردازید.
  عوارض خروج از کشور

عوارض خروج از کشور

در ابتدای سال ۹۸ نرخ عوارض خروج از کشور به این شرح اعلام شده بود: برای بار اول ۲۲۰ هزار تومان، بار دوم ۳۳۰ هزار تومان و بار سوم به بعد ۴۴۰ هزار تومان اما بر اساس لایحه بودجه سال ۹۹، عوارض خروج از کشور برای سفر اول هر ایرانی به ۲۶۴ هزار تومان تغییر پیدا کرده است. برای سفر‌های دوم ۳۹۶ هزار تومان و سفر سوم هم به ۵۲۸ هزار تومان افزایش می‌یابد.

می توانید آن را به صورت اینترنتی در سامانه پرداخت عوارض خروج از کشور  پرداخت کنید. البته این هزینه ها برای سفر های زیارتی زمینی متفاوت است.

در مجموع فاصله بین تهران تا استانبول حدود ۲۴۴۵ کیلومتر است. و تجربه نشان داده اگر مرز بازرگان را انتخاب کنید بهتر است. مرزهای زمینی در تمام روزها (حتی تعطیلات رسمی) باز هستند و هیچ گاه تعطیلی ندارند.

بیمه ماشین ، پیش از خروج از کشور

گرفتن بیمه سواری تان قبل از هر سفر زمینی یکی از ارکان مهم برای خروج از کشور است. می توانید از چند راه اقدام کنید.

 • برای سفر زمینی به استانبول باید کارت (بیمه مخصوص ترکیه و کشورهای اروپایی) را از بیمه ایران دریافت کنید.
 • اگر به بیمه ایران دسترسی ندارید، می‌توانید با شعب بیمه در مرز بازرگان تماس بگیرید؛ وَ پس از هماهنگی هزینه را برای آن ها واریز کنید. کارکنان بیمه، بیمه نامه شما را با پست پیشتاز ارسال خواهند کرد.
  *نکته: اگر می‌خواهید برای خروج مرز بازرگان را انتخاب کنید، می‌توانید هنگام خروج از کشور و در شعبات بیمه همانجا، در ظرف یک ساعت بیمه را دریافت کنید.
 • اگر از مرز رازی برای خروج از کشور می‌روید، معطلی و هزینه بیشتری در انتظار شما خواهد بود(حداقل نصف روز). ممکن است حتی مجبور باشید شب را به خوی برگشته و فردا صبحش مجدداً برای دریافت بیمه نامه مراجعه کنید.
 • اگر در مرز متوجه شدید که بیمه نامه تان را نگرفته اید، همراه شما می‌تواند از مرز خارج شده و بیمه را از ترکیه دریافت کرده و برای شما بیاورد.
  *نکته: اگر تنها بودید می‌توانید از رانندگان ترانزیت و یا افرادی که به ترکیه رفت و آمد دارند، بخواهید که بیمه نامه را برای شما از ترکیه بگیرند.
  سفر زمینی به ترکیه
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

روستایی که ساکنانش یکباره به خواب می‌روند!

یک بیماری عجیب و اسرارآمیز اهالی روستای کلاچی را بر سر زبان‌ها انداخته است. می‌گویند ساکنا…