خانه گردشگری هسل، مردابی رنگارنگ در چالوس

هسل، مردابی رنگارنگ در چالوس

۱۴
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بارها از پیچ و خم جاده چالوس زیبا عبور کرده‌ایم تا به دریای زیبای خزر برسیم، اما این بار می‌خواهیم در دل جنگل‌های سرسبز این شهر توقف کرده و به تماشای آبگیری سرخ رنگ برویم. این تالاب از فاصله دور شبیه دشتی پر گل است که رنگ‌های مختلف سبز و نارنجی و قرمز، زیبایی خاصی به آن بخشیده است.
مرداب هسل

شمال ایران همیشه جایی برای شگفت‌زده کردن بازدیدکنندگان خود دارد. در این نقطه از ایران به علت آب و هوای معتدل و مرطوب آن، مرداب‌ها و تالاب‌های بی‌شماری در قسمت‌های مختلف جنگل‌ها دیده می‌شوند که طبیعت بی‌نظیری در اطراف خود ایجاد کرده‌اند. یکی از این مرداب‌های زیبا، مرداب هسل در چالوس است که علاوه بر جاذبه خود مرداب، مسیر دسترسی به مرداب نیز بی‌نهایت زیباست. امروز در ایرانگردی مجله دلتا به سراغ این مرداب زیبا رفته‌ایم.

موقعیت مرداب هسل چالوس

دسترسی به مرداب هسل که در نزدیکی چالوس و مرزن‌آباد واقع شده، بسیار راحت است. مرداب در ۱۰ کیلومتری جنوب غرب چالوس و ۱۵ کیلومتری شمال غرب مرزن‌آباد واقع شده و روستاهای نزدیکی آن سینوا و طلاجو هستند. این روستاها برای اقامت مناسب هستند، البته اگر هوا مناسب باشد می‌توانید به فکر کمپ در چادر باشید.

مرداب هسل چالوس

هسل یعنی چه؟

در یکی از گویش‌های محلی مازندران به نام گویش تبری کلارستاقی، هَسَل به معنی آبگیر فصلی بوده است. البته در برخی منابع هسل را آب راکد معنی کرده‌اند اما با توجه به نوع مرداب، معنی اول به هسل نزدیک‌تر است. مردم بومی منطقه به این مرداب به علت نورانی بودنش مشعل یا مشل هم می‌گویند.

جاذبه‌های مرداب هسل

اطراف مسیر دسترسی به این مقصد ایرانگردی را درختان سبز و تنومندی پوشانده‌اند که فضای مرداب را وهم‌آلود و زیبا کرده‌اند. درختان این مکان گردشگری در فصل بهار و پاییز، رنگ‌های مختلف و بی‌نظیری به خود می‌گیرند.

علاوه بر زیبایی‌های طبیعی منطقه، آب مرداب در هر فصل به رنگی در می‌آید که هر فصل شما را شگفت‌زده می‌کند. روی آب مرداب جلبک‌هایی به ضخامت نیم سانتی‌متر وجود دارند که با شروع هر فصل رنگ آب مرداب به علت وجود این جلبک‌ها تغییر می‌کند. مرداب در فصل بهار و تابستان به رنگ سبز، در فصل پاییز به رنگ قرمز و نارنجی و در زمستان به رنگ صورتی در می‌آید.

جاذبه‌های مرداب هسل

پیشنهاد مطالعه: “ارتباط بین سیگار کشیدن و کرونا” را در مجله سلامتی دلتا بخوانید.

 • والنسیا و سرگرمی‌های عجیب و غریبش!

  در سفر خود به اسپانیا بعد از اینکه تمام جاذبه‌های بزرگ را از لیست فعالیت‌هایتان خط زدید، ن…
 • شهر آبی استیلتزویل

  شهری که روی آب شناور است

  به طور معمول شهرها در نقاطی مانند کرانه رودخانه‌ها، دشت‌های وسیع، دامنه کوه‌ها، کنار جاده‌…
 • پارک جمشیدیه تهران

  لحظه‌ای آرامش در تهران شلوغ

  اگر ساکن تهران و عاشق طبیعت هستید و این روزها هم زیاد وقت نمی‌کنید که به خارج از تهران برو…
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

والنسیا و سرگرمی‌های عجیب و غریبش!

در سفر خود به اسپانیا بعد از اینکه تمام جاذبه‌های بزرگ را از لیست فعالیت‌هایتان خط زدید، ن…